Titulní strana » Kategorie » Portrét //galerie.digiarena.zive.cz/showphoto.php?photo=194667&cat=all&ppuser=94707&ids=//galerie.digiarena.zive.cz/showphoto.php?photo=194297&cat=all&ppuser=94707&ids=

Rychle na další fotografii: stiskněte na klávesnici šipku doprava, nebo doleva

To je ale krásně na světě...
To je fotka z mého vůbec prvního focení takhle malého dítěte. Prosím vás o kritiku. Přála bych si do budoucna fotit lidi, děti, rodiny. Takže uvítám jakýkoliv komentář. Díky. :-)

Autor: sententia.vitae
všechny fotografie tohoto autora
Datum: 29. 1. 2018  Zobrazení: 806 ×
Hodnocení: průměrná známka se zobrazí až po vašem vlastním hodnocení
« další ·
Autoportrét (sententia.vitae)
Fešák. :-) (sententia.vitae)
To je ale krásně na světě... (sententia.vitae)
Kdo si hraje, nezlobí. (sententia.vitae)
Přátelství (sententia.vitae)
· další »

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
29. 1. 2018 23:19

Btw zde poprvé použita odrazná deska při focení v protisvětle (před západem slunce). :-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Anonymous
30. 1. 2018 13:28

Kritiku Vám nenapíšu, pud sebezáchovy mě velí to napsat trošku příkladem :-)

Tedy si zkuste vybavit tu scénu z filmu "Vesničko má, středisková", kde za tím malířem (Svěrák) přijde ten funkcionář JZD, domorodec a požádá ho, jestli by mu nenamaloval ten jeho úžasný Šumperák, "architektonickou chloubu vesnice".

No a o tom to prostě je :-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Vlastimil Pibil
30. 1. 2018 19:48

OK dětský portrét..., nicméně pozadí až tak nevyšlo(asi i přikontrastnit a zbavit se široké tmavé kontury nad hlavičkou a vpravo od ní). Oželel bych deku, či co je to složené za ním(?). Barevně vyvážit trochu méně žlutě, byť je to "ve sluneční záři".Wink

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
shimmell
30. 1. 2018 20:16

Pokud trénujete na komerční fotografování... jistě dostanete pár technických rad. Děti v košíku, s mašlí, s kufrem na kolejích... růžový ozdobný rám plný srdíček.. všechny tyhle klišé frčí stejně dobře jako novácké estrády. Není to o moc víc než za našeho dětství všechny stejné fotografie z ateliéru - dívka s kočárkem, chlapec svírající auto. Budiž, můj zákazník, můj pán. Maminky, tetičky, babičky to tak chtějí. Ale třeba budete jedna z těch, kteří budou zkoušet i jiné cesty.

a abych něco k technické věci: bryndák ,-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
30. 1. 2018 20:48

jerabek-josef: Já moc děkuji i za takový koment, ale nevím, zda jsem ho úplně správně pochopila. Dítě není moje. :-) Známí se doslechli, že ráda fotím (respektive učím se fotit a budu ráda za jakýkoliv model) a oni potřebovali vyfotit jejich dítě do vánočního kalendáře jako dárek známým. Ale vzhledem k tomu, že se portrétům do budoucna chci věnovat, musím znát i ostrou kritiku. ;-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
30. 1. 2018 20:56

Vlasto, na vás se vždy můžu spolehnout. Díky. No já si té kontury všimla až teď. Čím to může být? Všimla jsem si i u jedné jiné fotky, že mi dělá jakoby takovou tmavou auru okolo lidí? Může to být objektivem? Použila jsem Sony 85/2,8 SAM. Nebo je to rukama? :-D A přikontrastnil protože je pozadí málo výrazné? Jako aby bylo tmavší?

No na dece si rodiče zakládali, protože jsem fotila koncem října a zem byla chladná a už jsme nějaké foto bez deky dělali, tak mi nezbylo nic jiného, než vyhovět rodičům, aby se prcek nenastydnul (což zase chápu jakožto matka dvou dětí).

Jo a vidíte... to je ta moje barvoslepost. Tahle fotka mi přišla barevně ok a ta druhá, co jsem sem vložila, mi přišla zase moc do fialova. :-D Takže méně žluté, moc díky... ;-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
30. 1. 2018 21:01

shimmell: Moc děkuji. No... upřímně řečeno já jsem na jednoduchost a nesnáším stylizovanost a přeplácanost. Já sama jsem přirozenost sama. :-D Ehm, to byl trochu joke. Ne, fakt. Ráda vyhovím rodičům, co oni budou chtít. Co se týče ateliérových fotek - sama mám nejradši pozadí černé, bílé a pak batiku. A spíš fotky rodič + dítě... bez umělých kytek a bla bla... ale jak říkáte - můj zákazník, můj pán. Teď ale mluvím hodně do budoucna, zatím se fakt učím.

Co se týče bryndáku. No, rodiče ho chtěli nechat, protože pídě fakt hodně slintalo a mělo by mokré body. I když to nevypadá, fotka byla vyfocena na konci října a jak se setmělo, už nebylo moc teplo. Ale snažila jsem se z toho bryndáku odstranit aspoň trochu ty sliny, ale asi se mi to moc nepovedlo. :-D

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Vlastimil Pibil
30. 1. 2018 21:33

Tmavá "aura" bude asi "rukama", v editoru, při úpravách(?). Pozadí mně zcela nesedí barevně/tonálně a přikontrastněním by ztmavlo a trochu by se to "ztratilo", nebo spíše, jen vršek přitmavit(selektivně ve stř. tónech), aby kontrastem neutrpěl spodek. Barvy bych tak neřešil, vzhledem k různému podání a poštelování monitorů(sice to někdy zmíním, ale spíše neberu v potaz při hodnocení). Asi bych retušnul, drobné světlé "ďubky" vpravo(mušky?)Wink

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Podivney
30. 1. 2018 21:35

shimmell: Zlatá slova. I s tou paralelou ke komunálu.

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Podivney
30. 1. 2018 21:44

Jo a trochu bych to řízl vlevo. Postavení rukou, těla i směr pohledu - nedávají moc jiných možností než kompozici na střed.

Hodnocení: Známka se zobrazí až po vašem vlastním hodnocení fotografie 
   Upozornit moderátory na tento příspěvek
Podivney
30. 1. 2018 22:20

jerabek-josef: Nebyl bych tak příkrý. Poctivě dělané rodinné fotky mi mnohdy přijdou důležitější, než leckteré jalové pokusy o umělecké výboje. A když lidé zestárnou, případně nízká technická hodnota je zcela eliminována „vzpomínkovým optimismem".

Upozorňuji, že výše napsané se pohybuje výhradně v obecné rovině, bez jakýchkoliv konkrétních konotací.

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
30. 1. 2018 22:41

Vlasto, díky. To budou asi fakt mušky, bylo to u potoka a bylo jich tam hodně. :-)

Co se týče té aury, tak nevím nevím, zda je to úpravou. Ale nic jsem neretušovala. Jen vždy doladim expozici, barvy, doostřím. Při práci s editorem se ještě necítím jak ryba ve vodě, tak se pokouším zase tolik neupravovat. :-)

Každopádně díky za Váš čas a přínosnou kritiku. :-)

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
sententia.vitae
30. 1. 2018 22:45

Podivney: Moc díky. Souhlasím s Vámi. Asi jsem chtěla mít v záběru i trochu té travičky, ale je fakt, že středová kompozice by pro tuto fotku byla možná lepší. Je to možná i hodně o vkusu... Ale rozhodně si to dokážu představit. :-) No jak jsem psala - de facto to byl můj první pokus o fotku (cizího) dítěte a práce s odraznou deskou. :-)

Výrobce fotoaparátu: SONY Model fotoaparátu DSLR-A500
Název souboru: upraveno14_bez_vin_ty.jpg Velikost souboru: 432779 B
Datum/čas souboru: 2018:01:29 23:16:48 Datum/čas snímku: 2017:11:03 16:04:48
Rozlišení: 1282 x 855 Blesk: ne
Ohnisková vzdálenost: 85,0 mm (ekv. 127 mm) Expoziční doba: 0,0005 s (1/2000)
Clona: f/2,8 ISO: 200
Vyvážení bílé: Auto Měření expozice: matrix
Exposure: manuální Typ expozice: manuální